Vymáhání pohledávek a prevence


 

není nic horšího, než když vás za dobře odvedenou práci čeká zdvižený prostředníček

Ačkoli si ve svém byznyse dáváte pozor na potenciální neplatiče, jejich vynalézavost nezná meze, a život tak přináší stále nové a nové nástrahy. Sepsala jsem otázky, které mi obvykle v souvislosti s vymáháním pohledávek kladete, a odpovědi na ně. Získáte rychlý přehled o tom, jak postupovat při vymáhání pohledávek a ideálně jak vzniku pohledávek předcházet. Dodávám, že tento text se týká peněžitých pohledávek.

Kropit, nebo hasit?

Co se týká neplatičů, existují v podstatě dvě skupiny činností, které byste měli v byznysu dělat. První je prevence a druhou hašení požárů. Pochopitelně ideální je, když ve firmě jen nehasíte, co už hoří, ale děláte i průběžnou prevenci. Těch ohňů je pak totiž méně a méně.

 

HAŠENÍ ANEB CO DĚLAT DŘÍV?

 

Předpokládám, že tento text jste vyhledali, protože potřebujete hasit požár. Pojďme tedy přednostně na to hašení…

Mám neplatiče. Co s tím?

V první řadě vyhledejte veškeré doklady ke smluvnímu vztahu. Základní kostra podkladů: jak proběhla objednávka a potvrzení objednávky, kdy došlo k předání a proč nedošlo k zaplacení. Tyto podklady najdete ve smlouvě, v e-mailech, v dodacích listech.

Doklady nemám. Vše proběhlo ústně.

Pokud tyto podklady nemáte, nemá smysl se pohledávkou nadále zabývat.

Doklady jsem našel. Co teď?

Výborně! Sepište předžalobní upomínku a tu pošlete dlužníkovi. Pokud ve stanovené lhůtě nezaplatí, podejte k soudu žalobu na zaplacení.

Doklady jsem našel. Neumím ale posoudit, zda jsou dostatečné.

Pokud si nejste jisti v kramflecích nebo chcete celou věc předat odborníkovi, a ušetřit tak čas i peníze, je namístě kontaktovat advokáta a předat mu celou věc k vyřízení.

Proč nechat vymáhání pohledávek na Lucii?

 1. V poměrně krátkém čase vám důkladně posoudím podklady, jež mi pošlete. Popravdě vám řeknu, jaké jsou vaše šance na úspěch. Nemažu med kolem pusy, protože to nikam nevede. Ale nebojte, nebudu na vás ani zlá, to si nechám na protivníky :-)
 2. Poskytuji víc než jen běžný právní servis, na který jste zvyklí v typické právní kanceláři.
 3. Když si mě najmete pro zastupování v soudním řízení už od fáze sepsání předžalobní výzvy, jsme oprávněni v soudním řízení požadovat náklady řízení, z nichž můžete uhradit odměnu advokáta. Vystupujete-li v řízení sami (bez advokáta), náklady řízení si účtovat nemůžete. A jak takové převzetí věci u mě vypadá? Pohledávky důkladně posoudím a jsou-li podklady dostatečné, po dohodě s vámi posílám dlužníkovi předžalobní upomínku. Mám zkušenost, že upomínky, které posílám, fungují a v 90 % případů dlužníci obratem zaplatí – a tím věc končí.

Pokud se stane, že mám proti sobě odolné lotry, vychutnám si je v soudním řízení, kde dostanou k úhradě nejen dlužnou částku, ale i úroky z prodlení a náklady řízení. Všechny tyto částky jdou vám.

KROPENÍ ANEB JAK DĚLAT PREVENCI

Jak mohu předcházet neplatičům? Jaké jsou signály?

Je to několik signálů a opatření, jež vám pomohou zavčas odhalit potenciálního neplatiče. Signály jsou různé a mohou přicházet odkudkoli:

 • Styl, jakým je napsán první e-mail, který vám od potenciálního klienta přišel.
 • Nechce ani po dlouhém vyjednávání stále uzavřít smlouvu.
 • Říká vám, že by chtěl slevu, protože do budoucna u vás bude víc objednávat, přitom otálí s placením první faktury.
 • Vymýšlí si různé a nové příběhy, jak se vyhnout platbě, takže máte dojem, že je to ten nejlepší vypravěč na světě. :-)

Co s tím mohu dělat po právní stránce?

 • Pro daný smluvní vztah mějte písemnou nebo elektronicky uzavřenou smlouvu. Ústní smlouva nestačí. Proč nestačí ústní smlouva a jak sepsat správnou smlouvu, se dočtete na stránce věnované smlouvám
 • Používejte motivující a zajišťovací prostředky: vložte do smlouvy smluvní pokutu za porušení povinnosti (pevná částka, %, za den), u větších částek sepište směnku nebo sjednejte zástavní právo.
 • Ve smlouvách, kterými převádíte vlastnické právo, a ve smlouvách týkajících se duševního vlastnictví (tvorba loga, softwaru, hry) sjednejte převod autorských práv až po zaplacení celé částky.
 • Uveďte ve smlouvě jasný harmonogram prací a předání fází.

Co s tím mohu dělat po ekonomické stránce?

Z ekonomické prevence je nejdůležitější vybírat zálohy. Někteří klienti říkají, že si nemohou dovolit vybrat zálohu, protože by jim zákazník okamžitě odešel. Toto je velmi špatná úvaha. Namísto toho doporučuji zákazníkovi důvod zálohy pořádně vysvětlit a nemlžit, pak tomu rozumí a zálohu zaplatí. Další možností, jak u zákazníka se zálohou uspět, je požadovat první část při objednání a druhou část po předání práce. Doporučuji vám si o zálohy říkat. Není nic horšího než dobře odvedená práce a kapsy prázdné. :-) A zálohy jsou to pravé ořechové, které vám pomůže.

Proč bych měl prevenci pohledávek řešit právě s Lucií?

 

 1. Budete mít firmu na pevných základech a nevykývá s vámi kdejaký looser, který se o to chtěl pokusit.
 2. Budete mít dobré cash flow.
 3. Potřebujete další důvody? Jdeme na ně.

 

Pevné základy byznysu stojí na pořádných a neprůstřelných smlouvách.

Několikrát jsem od svých potenciálních klientů slyšela, že teď nemají čas ani rozpočet na smlouvy a že si musí nejdřív koupit SEO a PPC, ale až trochu povyrostou, tak přijdou. Jak myslíte, že to dopadlo? Reklama jim sice zákazníky přinesla, po obchodní stránce to ale bylo utrpení. V důsledku nejasné smlouvy se je buď zákazník snažil sedrat z kůže, nebo jim nezaplatil. Nakonec byli rádi, když z něj soudně aspoň něco vymohli.

Připadá mi hloupé přijít v byznysu byť o jedinou korunu, když víte, že jste tomu mohli předejít.

Většina podnikatelů žije v domnění, že advokát je jen drahý. Ano, je drahý, pokud přijdete, až když už je oheň na střeše. V takové situaci se obtížně odhaduje délka sporu (neví ji nikdo) a za spolupráci si budu účtovat hodinovou sazbu. Ale u prevence je to jinak. Když přijdete na začátku a necháte si sepsat smlouvu, bude jednak přímo pro vaše potřeby, jednak za pevnou cenu. A věřte, že tato cena je jen zlomek toho, co by vás čekalo později při vymáhání pohledávky. 

A jak takové typické sepsání smlouvy u mě vypadá?

Na úvodní konzultaci projednáme a upřesníme zadání. Podle toho navrhuji strukturu, počet a druhy smluv. Mnohdy zjistím, že klientovi stačí jedna pořádná smlouva. V takovém případě sepíši smlouvu přímo pro vaše potřeby a bude-li to nezbytné, připravím ji i ve variantním provedení. Rozumím tomu, že se v každodenním provozu musíte věnovat mnoha různým věcem a na právo není čas. Proto vám připravím smlouvu, kterou budete mít po ruce, kdykoli potřebujete. Jediné, co v takové situaci uděláte, je, že ji vytáhnete ze složky ve svém počítači, doplníte do ní kontaktní údaje nového obchodního partnera, odkliknete nepotřebné varianty. Čas pro přípravu smlouvy tak snížíte na minimum a přitom máte vše pokryto.

Chcete více šťavnatých informací?

Přidejte se také k mým odběratelům a získejte plno efektivních rad a tipů pro vás byznys!