7 důvodů proč jít k advokátovi a ne k právníkovi


Patřím mezi lidi, kteří rádi vyvracejí různé mýty a fakta. Samozřejmě pokud to mohu fakticky doložit. Občas se začtu do diskuzí o právnících (kdo by se taky nezajímal o to, jak se o nás mluví - smích) a dozvídám se opravdu zajímavé názory a zkušenosti. Jako například tvrzení, že právník rovná se advokát. Věděli jste, že nejde o synonymum této pozice, ale o samostatné jednotky, kdy má každá jiné pravomoci? Prozradím vám hlavní rozdíly a především benefity, které získáte ve chvíli, kdy se svým problémem půjdete za advokátem.

1. Právník nerovná se advokát

Právníkem se stane každý absolvent vysoké školy, přesněji řečeno právnické fakulty takové školy. Právník je tedy obecný název zaměření, a může jím být advokát, soudce, notář, exekutor či firemní právník. Oslovit jakéhokoli právníka je dobré, když chcete jen “naťuknout” právní problém a slyšet "kamarádskou" radu na danou problematiku. Pokud chcete svou záležitost řešit o level výš (a to se hodí hlavně u složitějších věcí) a chcete mít jistotu, je dobré oslovit advokáta. Oproti právníkovi musí mít advokát ze zákona advokátní zkoušku a pojistku na případné škody způsobené poskytováním právních služeb.

2. Není advokát jako advokát

Dnes existují advokáti, kteří hledají inovativní cesty, jak dané právní služby poskytovat. Například dělají dostupné inovativní právní produkty, pomocí kterých si můžete určité právní záležitosti zařídit sami.

Ze života: Smlouva s novým ředitelem vás vyjde levněji na začátku. Když se pak za 5 let "pan ředitel" rozhodne vytunelovat vaše produkty nebo klienty, řešení takové situace s advokátem nebude taková darda. Naopak když si smlouvu neuděláte, advokát na takovém případu stráví podstatně víc času a ještě s nejistým výsledkem.

Je nutno podotknout, že když za advokátem přijdete na začátku podnikání, zaplatíte podstatně méně, než když přijdete až hoří.

Pak taky samozřejmě záleží s jakou věcí k advokátovi přicházíte. Čím je specializovanější, tím více znalostí a zkušeností musí mít, aby vás z průšvihu vysekal. Naopak jednoduché smlouvy zvládne, troufám si říct, každý advokát a bude to stát podstatně méně.

 

Image by © Corbis

3. Advokáti rádi ohromují na webu informací o výši jejich 50 milionové pojistky

Rozhodně by vás to nemělo ohromit, ani uklidnit. Informace o výši pojistky vůbec nezaručuje advokátovu výhru u soudu, ani jeho specializaci na váš obor. Pokud je váš problém “běžné úrovně”, tj. sepsání smlouvy pro projekt či službu v řádech několika tisíc korun, jaká asi bude cena vypracování takové smlouvy? Nebo jste si snad mysleli, že takto vysoké pojistky nic nestojí? 

4. Služby se skutečně dají poskytovat jinak, než od mahagonového stolu v drahé kanceláři

Moje strategie pro fungování kanceláře byla od začátku jasná. Právní služby budu poskytovat jinak!  Nebudu naškrobený advokát. Budu moderní advokát, protože i moji klienti žijí moderními způsoby. Navíc ke mě nepotřebujete složitě dojíždět do kanceláře, ztrácet svůj drahocenný čas v dopravních kolonách a další věci, které vás akorát zdržují. Naopak se mnou můžete komunikovat online, šifrovaně a z pohodlí domova či kanceláře kdykoli je potřeba. Když máte klid po celém dni v provozu. Nebo večer, poté co dáte děti spát. Samozřejmě, pokud se mezi vámi najde klient, který mě chce pozvat na oběd, a při něm řešit právní věci, budu se na to moc těšit:-)

To, že jsem se vydala správným směrem, vidím dnes a denně. Online přístup je báječná věc. Ráno vstanu, netrávím čas v kolonách a s dobrou náladou se pouštím do zpracování vašeho případu.

Nenabízím konzultace, tak jak je znáte!

U mě vždycky víte dopředu, "za kolik to bude" a nečekají vás žádné překvapivé faktury.

Jak to funguje? Pošlete mi email s průšvihem, ve kterém mi ve stručnosti vysvětlíte o co se jedná. Obratem vám odpovídám s nabídkou na krátké posouzení zdarma, případně vás požádám o doplnění podkladů, pokud nejsou kompletní. Tímto úvodem zdarma jsou mí klienti nesmírně potěšeni. Následně věc posoudím a pošlu několik variant návrhů řešení včetně ceny. Když jde o předem prohraný boj, řeknu vám to otevřeně a další posouzení nedoporučuji.
Přece vám nebudu zbytečně vytahovat peníze z vaší kapsy.

5. Prevence nebo hasit již vzniklý průšvih?

Průběžně se mi dostává zpětné vazby, že lidé si na právní prevenci nepotrpí. Půjdou si raději koupit nový iPhone nebo Xbox, protože je to větší zábava. Pochopitelně:-) A je vlastně jedno, jestli se jedná o právní nebo zubní prevenci. I přesto si trošku rýpnu a řeknu, proč má právní prevence význam:

  1. Máte vše od začátku v pořádku a nežijete ve strachu, jaký kostlivec vypadne ze skříně (pokuty od státu nebo ztráty zisku).
  2. Prevence je vždycky levnější a časově méně náročná oproti následnému řešení sporu.
  3. Někdy následný spor ani nemůžete vyřešit ve váš prospěch. Prohrajete. Váš skutkový stav máte tak "zaneřáděný", že se může advokát snažit jak chce, ale je mu to houby platné.

6. Správný advokát vás nežene do soudního sporu

U sporu se můžete setkat s 2 případy, kdy má každý svá pro a proti. 

  1. Nemáte dobré podklady, nevyhrajete, a nemá smysl se soudit.
    Bohužel ne každý případ je na výhru. Zvlášť když jste na to celou dobu kašlali. I kdyby se advokát převtělil do kouzelníka, kouzla neudělá. Samozřejmě někdy vás lze za pomocí právních pravidel z bryndy vysekat, ale musí existovat opravdu dobré důkazy. Jestliže jste však na něco kašlali celou dobu, nic jste si nezakládali, máte smůlu.
  2. Ne vždy je dobré být příliš aktivní, zvlášť když jste v pozici dlužníka.
    Mnohdy jsou vztahy tak zamotané, že si tuto svou pozici nemusíte uvědomovat. V takové situaci má smysl počkat, až žalobu podá protistrana, protože ta musí v žalobě tvrdit a dokazovat.

 

Hlavně si prosím zřiďte datovou schránku “pro podnikání”, (soukromá nestačí!) pokud ji ještě nemáte, abyste se o podané žalobě ihned dozvěděli a mohli zavčas reagovat.

7. Od skvělého advokáta odcházíte s pocitem, že rozumíte všemu co potřebujete

V minulosti jsem se na vlastní kůži jsem setkala s tím, že advokáti si “kutili” můj případ a mě skoro nepotřebovali. Přitom já byla ten klient s důkazy. Šlo o můj projekt, o mé peníze. Takový způsob se mi nelíbí a proto jsem tomu ve své praxi udělala velkou stopku! Jde přece o vaše podnikání a vy tomu musíte rozumět. Stáváte se mým rovnocenným partnerem a proto potřebuji vaši aktivní účast. Jedině tak dostanete všechny relevantní informace, které potřebujete, abyste se správně rozhodovali.

smile-7duvodu-advokat
zdroj: Flickr.com / free licence

Teď už víte, kdo je kdo a můžete se sami rozhodnout, na koho se se svým problémem obrátíte. Budu to já?