Spouštím svoji online samoobsluhu s první příručkou „Rentuju na netu“


Poslední půlrok jsem se svým týmem v tichosti připravovala první produkt mé Samoobsluhy - příručka Rentuju na netu. Nepřímo jste si o ni řekli vy, kteří jste se mnou po mém článku o pronajímání začali odhalovat právní povinnosti, o kterých vám podmínky jednotlivých platforem nepodaly až tak úplně jasné informace. Přečtěte si co mě vlastně vedlo k tomu, dát se do půlročního zkoumání a sepisování této úplně nové, prakticky pojaté příručky pro správné a bezpečné používání online platforem v českých podmínkách.

rentuju-na-netu-lucie
zdroj foto: Emily May | www.gohausgo.com

Před časem se na mě obrátil jeden z mých klientů s tím, že chce pronajímat své bydlení na serveru airbnb.com, a někde se doslechl, že má "nějaké" povinnosti. Fór byl v tom, že vlastně pořádně nevěděl jaké. Ptal se, jestli si musí založit firmu, co bude muset platit a jaká potřebuje povolení. Nemyslete si, že mě hned napadlo "Super, teď napíšu ebook, to bude rychle hotové". Nene. Sama airbnb.com znám a ráda jej využívám, ale je pravda, že pouze ze strany hosta, který si sem tam nějaké ubytování v zahraničí pronajme.  Začala jsem tuto problematiku zkoumat trochu víc do hloubky a napsala jsem první článek na blog. Ten vyvolal poměrně silné a pozitivní reakce lidí, se kterými jsem začala probírat jejich fungování převážně na airbnb.

Sledovala jsem všechny reakce a objevila další důvody, proč tuto příručku napsat. Všude bylo o pronajímání psáno pouze z pohledu hosta. Nikde jsem nenašla, co musí splňovat pronajímatel. Narazila jsem na článek za zahraničí, kde se psalo o Američanovi, který pronajímal své bydlení přes airbnb, ale vykašlal se na povinnosti, které mu jeho stát stanovoval. Výsledkem byla docela tučná pokuta. I to se může stát, když se pouštíte do "přivýdělku" bez znalostí práva. A tyto platformy vám logicky všechny povinnosti neřeknou. Ozývali se mi další a další klienti, kteří chtěli pronajímat legálně a potřebovali být na vše připraveni.

lreb-0001_ebook-rentuju-na-netu_03

Hurá, je tady den "D" a první produkt v mé samoobsluze už se blýská v regálu a myslím, že i za výbornou cenu. 

Příručka má 46 stran. Dočtete se například na jakém principu tyto platformy fungují a čím je dobré začít. Budete znát všechny povinnosti, které máte vůči státu a jaká oprávnění (a jestli vůbec) budete potřebovat. Radila jsem se se skvělými daňaři, takže budete vědět, jak na daně a kdy už je budete muset platit. Přidávám spousty tipů a rad, jak nenaštvat své sousedy a na co si dát rozhodně pozor. Mohlo by se vám stát, že vás někdo "napráší" a na takové situace musíte být připraveni. Žijeme v Čechách :) Řešila jsem také, jaké máte povinnosti, když u sebe ubytováváte cizince..

Protože mám ráda praktická řešení, v příloze příručky ode mě získáte 3 checklisty, což jsou návody, díky kterým neuděláte žádnou chybu a všechno si pěkně krok za krokem zařídíte sami. Jako když jste jezdili na tábory a maminka na papíře odškrtávala seznam věcí, které vám balila.

Aby toho nebylo málo, přidala jsem ještě 2 hotové vzory, které si už jen vypíšete a používáte. Nechte se překvapit, o jaké vzory jde. Budete potěšeni, protože vám odpadá nutnost platit si advokáta pro jejich sepsání :)

Věřím, že vás příručka nezklame a pomůže vám s rozjezdem pronajímání bez zbytečného stresu. 

lreb-0001_ebook-rentuju-na-netu_02

Cílem SAMOOBSLUHY je vytvářet rychlá, efektivní a cenově dostupná řešení, pomocí kterých si určité právní záležitosti vyřešíte a zařídíte sami. Velkou výhodou je můj fungující tým, se kterým dáváme dohromady takové texty, aby jim rozuměl opravdu každý. Nebojte se, nebudete se brodit drsnou a zapeklitou "právní hantýrkou". Texty jsou jednoduché a praktické. 

Budu  moc ráda, když mi napíšete co se vám líbí a co vám třeba moc nesedí. Všechny názory vítány. Pokud mezi svými kamarády nebo známými znáte někoho, kdo se rozhoduje přivydělávat si pronajímáním na takových platformách, doporučte jim tuto příručku. Věřte mi, že jim ušetříte nemalé starosti a budete za dobráky :)

Lucie