Mohu po dobu mateřské (PPM) vydělávat nebo ne, abych nepřišla o mateřskou?


Před časem jsem psala článek 5 dobrých důvodů proč začít podnikat na mateřské. Stala se skvělá věc, a sice že jsem na něj dostala od maminek mnoho podnětných zpětných vazeb, za které všem ještě jednou moc děkuji. V diskuzi jsme se zastavily u toho, kdy je možné po dobu peněžité pomoci v mateřsví (tzv. PPM), tedy prvních 6ti měsíců dítěte, pracovat a přitom nepřijít o dávku PPM a kdy ne.

Na tuto otázku samozřejmě existuje odpověď, ovšem různá podle toho do jakého ze 3 možných režimů spadáte:

1) pokud jste byla před PPM zaměstnaná - nárok na PPM Vám vznikl z tohoto zaměstnání a během PPM můžete začít podnikat jako OSVČ a o dávku PPM nepřijdete.

2) pokud jste už před PPM byla OSVČ a platila jste si dobrovolné nemocenské pojištění OSVČ - nárok na PPM Vám vznikl a po dobu PPM nesmíte OSVČ vykonávat osobně, jinak byste o PPM přišla. O dávku nepřijdete, pokud během PPM činnost namísto Vás vykonávají Vaši zaměstnanci nebo spolupracující osoby.

A do třetice režim 3), který se vyskytuje hodně u advokátek a je takový, že před PPM je advokátka krátkou chvíli OSVČ a předtím delší dobu zaměstnankyně - a tedy nárok na PPM se Vám počítal jako kombinace nároku z dobrovolného nem. poj. OSVČ a nem. poj. za dobu zaměstn. vztahu - zde platí odpověď ad 2).

Pokud je to možné, hlavně pokud to příroda nezařídila jinak, zvažte důkladně, do jakého režimu PPM spadnete nebo spadáte, a podle toho si věci zařiďte. Pak o mateřskou nepřijdete, resp. nebudete ji muset státu vracet.

Zatímco po dobu mateřské dovolené (PPM), tedy prvních 6ti měsíců dítěte můžete jako maminka vydělávat a pobírat dávku PPM v závislosti na tom, do jakého výše uvedeného režimu spadáte,  po dobu rodičovské dovolené, což je období po skončení prvních 6ti měsíců po narození dítětě a trvá podle volby rodičů do 2,3, nebo 4 let dítětě, platí, že maminka nebo tatínek dítětě (proto rodičovská:-)  po tuto dobu mohou výdělečnou činnost osobně vykonávat bez omezení a rodičovský příspěvek nepřijdou.

Přeju, ať máte na mateřské s děťátkem co nejvíc skvělých zážitků a co nejméně probdělých nocí a aby rozhodnutí podnikat od samého začátku mateřské, bylo proto, že chcete a ne že musíte!

Zdroj: z.č. 187/2006 Sb., v platném znění, tisková zpráva ČSSZ: http://bit.ly/1CoceCl