5 dobrých důvodů, proč začít podnikat na mateřské


Dítko vám už trochu odrostlo, nebo je hodně samostatné, nebo jste se už s děťátkem doma pěkně „zaběhli“? Navíc jste podnikavá, samostatná a pravděpodobně jste si už v hlavě srovnala, že váš „život s dětmi“ už není kompatibilní s životem „před dětmi“ a především s tím časově náročným zaměstnáním, které jste tehdy měla?  A hlavou se vám hodí reálné a živnotaschopné nápady na podnikání? Nečekejte až mateřská dovolená (dnes správně nazývaná jako rodičovská dovolená), skončí a pusťe se do podnikání hned! Máte pro to 5 dobrých důvodů:

1) Čím dřív, tím líp. Čas je vaše velká deviza. I když příchod miminka většině všem rodičům obrátí život naruby, po nějakém čase se všechno pěkně zaběhne do správných kolejí. A vy začnete pociťovat, že už máte nějaký pravidelný volný čas. Pravda, čím víc dětí je, tím dřív a líp se daří chod domácnosti zorganizovat:) Takže pokud svému podnikání věříte, jsem odhodlaná, jste disciplinovaná, tak rodičovská dovolená je ideální čas se do toho pustit. Příjmy totiž ve většině projektů nepřichází hned. Neboť klienti nepřichází hned. Pravděpodobně budete také se svými produkty, službami pracovat, měnit je, tvarovat je tak jak si vaše klientela, kterou postupně poznáváte, žádá. Dále budete určitě experimentovat i s marketingovými kanály, protože každá firma je jiná a neexistuje jediný návod na to, jak úspěšně oslovovat své potenciální zákazníky. Černá, tedy správná čísla podle business plánu začnou nabíhat nejdřív tak za rok. Tato doba se samozřejmě odvíjí obor od oboru:-) Na začátku podnikání je přirozené, že máte spíš víc času než peněz. A na mateřské to platí dvojnásob:-) Proto pokud jste podnikavá a šikovná, tak si plno věcí zařídíte, vyběháte, uděláte sama a ušetříte spoustu peněz na externisty nebo asistentku, protože ze začátku budete jak ten Wash and go – saloon šampón&kondicionér 2v1. A pokud jenom 2v1, tak budete dobrá. Většinou jste totiž tak 5v1 – odborník, CEO, marketér, webdesignér a asistentka v jednom.  To se taky změní, ale až po čase. Takže čím dřív začnete, tím líp.

2) Máte „pardon“ od placení záloh na soc. a zdrav. pojištění. Jak bylo řečeno už v bodě 1), podnikání nebude hned vynášet. Pokud jste měla na začátku mateřské přerušenou živnost nebo jste dosud nepodnikala vůbec, tak první rok po opětovném přihlášení nebo zahájení podnikání s čímž souvisí povinnost se přihlásit k sociálnímu a zdravotnímu pojištění, nebudete platit měsíční zálohy na toto pojištění. Což je jistě velice příznivé, protože všechny peníze, které vyděláte, budete chtít určitě vracet do firmy a dávat na další investice, kterých je na začátku podnikání více než dost. Takže každá ušetřená koruna dobrá. A hlavně je potřeba tento rok opravdu máknout a začít vydělávat, protože od dalšího roku už zálohy platíte.

3) Naučíte se pracovat efektivně.  Ano, máte sice na starost svou(é) ratolest(i), je to kolikrát fuška, většinou pracujete v noci, pak jiné noci vstáváte, abyste dala dítěti antibiotika, anebo pokud pracujete mimo domov, tak si musíte pohnout a vrátit se z firmy včas, protože slečna na hlídání za chvíli odchází, ale ruku na srdce, nikdy předtím jste nebyla tak flexibilní jako teď. A všechny tyto povinnosti, kterých máte dohromady dost, vás hezky naučí pracovat s časem: zakázku zpracujete rychleji, méně podstatné věci budete delegovat, protože máte jen pár hodin než si vaši ratolest opět převezmete. V předchozím zaměstnání jste běžně zůstávala přesčasy. A tak představa, že takto pokračujete i po mateřské, že ráno odejdete, domů se vrátíte v 8 večer a máte mít svěží hlavu na skvělé nápady, nebo na realizaci těchto nápadů…no nevím, spíš usnete:)

4) Odpadne vám starost s hledáním práce po mateřské. Toto je věc, kterou začnete pociťovat a řešit čím víc se blíží konec mateřské. Situace na trhu práce je pro maminky s malými dětmi stále dost špatná. Sice nám nakrásno v zákonech platí antidisktiminační opatření typu že se zaměstnavatel nesmí ptát na to zda máte děti a kolik, ale jak chcete schovat svou častější absenci z důvodu časté nemoci dětí? Takže teorie krásná, ale praxe jiná, nakonec i na děti u pohovoru přijde. Maximalizace výkonu zaměstnance má stále přednost před celkově vyváženým životním stylem maminek s dětmi.

5) Budete spokojená a vaše dítě to bude vnímat.  Jak říkala moje maminka, lepší strávit s dítětem kratší čas, ale kvalitně, než naopak. A tak jestli se vám mateřská změnila v ubíjející stereotyp, věřte, že se začátkem podnikání dostanete nový náboj. Budete vstávat s radostí, na čem dnes pokročíte, co uděláte a to vás přijme také k tomu, že bude s časem dobře nakládat. A ty okamžiky nebo dny, kdy si pak dáte volno a trávíte je jenom s dítětem, jsou prostě úžasné.

Takže pokud vás vaše dítě už nepotřebuje na 100%, je zdravé a pěkně prospívá, tak si věřte, a do podnikání se pusťte. Uvidíte sama, jak čas rychle letí. A jak začít? Více se dozvíte v tomto článku Jsem svou paní…3 klíčové kroky k úspěšnému podnikání. A pokud si nebudete jisté v nějaké právní věci, ozvěte se mi, ráda vám poradím.

Na závěr malé upozornění a vysvětlení: Pokud v tomto článku používám slovo „mateřská“,  tak protože je to slovo dlouhodobě zaužívané, ale mám jí na mysli jak 1) období prvních 6ti měsíců dítětě, kterí zákony nazývají dobou peněžité pomoci v mateřství (PPM) , tak 2) období následné, které zákony nazývají rodičovskou dovolenou, což je období po skončení prvních 6ti měsíců po narození dítětě, trvá podle volby rodičů do 2,3, nebo 4 let dítětě a po tuto dobu maminka nebo tatínek dítětě (proto rodičovská:-) pobírají rodičovský příspěvek. Zatímco po dobu PPM můžete jako maminka vykonávat výdělečnou činnost podle toho do jakého režimu spadáte (blíže můj článek Mohu po dobu mateřské (PPM) vydělávat nebo ne?), po dobu rodičovské dovolené už rodiče mohou výdělečnou činnost osobně vykonávat bez omezení, a o tento příspěvek nepřijdou. 

Tento článek je určen pro informativní a vzdělávací účely a v částech, kde pojednává o právu, nabízí pouze obecný právní pohled do dané problematiky. Nejedná se o právní radu jak v konkrétním případě postupovat. Neznám totiž vaši konkrétní situaci.