Proč bys měl mít advokáta a jak si ho moct dovolit


Já vím, já vím. Máš vzdělání, rozumíš svému oboru a jsi šikovný mladý podnikatel. Všechno co potřebuješ, je počítač, připojení na internet a veškeré právní věci, které potřebuješ pro svoji firmu si vygooglíš na internetu, že ano?

Ach tak. Ale to je špatně!

A sice z těchto důvodů:

1. Při vší úctě, Tvoje schopnost sepsat návrh smlouvy má daleko do dokonalosti! Mám klienty, kteří jsou skvělí podnikatelé, provozují úspěšné firmy, a i přesto jsou schopni sepsat ty nejhůře vypadající smlouvy jaké jsem kdy viděla a poslat mi je na mail ke zkouknutí s otázkou „Je to v pořádku?“. Ne, není to v pořádku!! Bohužel snaha použít vzor smlouvy a napasovat do něho své potřeby velmi často vede k tomu, že svoje práva a svou firmu neochráníš, protože velmi pravděpodobně vynecháš důležité věci, nebo naopak namísto toho do smlouvy vložíš nedůležité věci, nebo špatně vyjádříš to, co jsi měl v úmyslu vyjádřit. To všechno jen protože neznáš právo. Dokud si pořádně neuděláš čas na to, aby ses zamyslel nad případnými právními nástrahami, které mohou nastat a dokud si nevyhledáš veškeré informace o tom, jak se proti nim můžeš ochránit, najmi si do té doby na sepsání smluv advokáta. A i když si sepíšeš návrh smlouvy sám, určitě ho dej advokátovi alespoň ke kontrole. Budeš mít  jistotu, zda je smlouva správě napsaná a budeš vědět, co chybějícího je v ní potřeba doplnit.

2. Potřebuješ právní radu. Asi si umíš sám vyběhat založení s.r.o., ale jsi si jistý, že s.r.o. je právě ta správná právní forma pro tvé podnikání? Právní služby neznamenají jen sepsání dokumentů. Právníci jsou školeni k tomu, aby se na věc uměli podívat z nadhledu a dlouhodobé pespektivy. Proto jsem přesvědčena, že by si každý podnikatel měl s právníkem zkonzultovat svou právní formu a projednat veškeré kroky týkající se podnikání z právního hlediska. Vyhneš se tak zbytečným komplikacím a starostem s odpovědností, budeš upozorněn na to, co které kroky děláš špatně nebo které by mohly vést k riziku zbytečné náhrady škody.

3. Pravděpodobně máš právní problém, kterého si ano nejsi vědom.  To, že máš pro svého zákazníka připravenu svoji „jednoduchou“ smlouvu, nebo „jste si plácli“, nebo máš na svém webu odbyté podmínky ochrany soukromí, tě zbytečně vystavuje odpovědnosti, které bys ani nemusel čelit. Právníci jsou školeni na to, aby v dokumentech viděli problémy, které mohou v podnikání nastat. Proto není vůbec od věci, nechat si udělat každoroční právní audit svého podnikání (zní to tak obrovsky a finačně náročně, ale věř mi, není tomu tak). Právník ti zkontroluje, zda jsi ochráněn proti všem možným problémům, a pokud najde nějaké nesrovnalosti, pomůže ti je vyřešit a smlouvy spravit.

4. Protože si nemůžeš dovolit nabídnout nějaké velké vyrovnání. Zřejmě si nemůžes dovolit vyplatit svého bývalého společníka, který se na tebe vykašlal, nebo zaplatit ze svého vysokou náhradu škody, kterou jsi způsobil svému zákazníkovi a pro které si nakonec nucen si právníka najmout.  Takže co takhle se zamyslet a najmout si právníka teď? Teď na začátku, kdy všechny vztahy vytváříš, nastavuješ a můžeš výrazně snížit riziko toho, že budeš právníka potřebovat následně pro řešení nějakého komplikovaného sporu. Každý právník ti potvrdí, že poskytnutí právních rad a sepsání smluv na začátku je mnohem, mnohem levnější než následné zastupování v komplikovaném právním sporu.

Já si ale opravdu nemohu právníka dovolit!

Ale to víš, že můžeš! Dnes už někteří advokáti mají své právní praxe postavené na inovativních technologiích, které nederou peněženku a mohou tak svým klientům nabídnout plný právní servis za rozumnou cenu (kdo v dnešní době nehledá rozumné ceny, že?) Pevná cena a online právní praxe jsou jen jedny z mnoha  inovativních přístupů, které se dnes zavádějí. Dnes se už i v Euru nebo v Hospodářských novinách dočteš o tom, jak se právní služby poskytují online. Pozor, to ale teď nemluvím o Vzorech smluv a podobných. Naopak mluvím o skutečných právnících, kteří nabízejí plnohodnotný online servis právních služeb (online právní poradna, rady pro podnikatele, ochrana duševního vlastnictví, sepisování smluv na míru, nikoli vyplňování předpřipravených vzorů, atd.).

Takže teď už nemůžeš mít výmluvu. Běž zavolat svému právníkovi a veď svoje podnikání jako profík, kterým jsi!